czwartek, 5 maja 2016

2 dni w Budapeszcie: 15-16 II 2016 cz.2

(Niestety nie udało mi się opublikować tego postu przed majówką, ale rozpoczęta opowieść musi przecież zostać dokończona ;))
Kolejny dzień spędzony w Budapeszcie przyniósł mnie i mojej przyjaciółce jeszcze więcej wrażeń. Zaczął się jednak relaksacyjne, czyli pobytem w termach :)Stolica Węgier położona jest na wodach termalnych, o czym wiedzieli dobrze Turkowie, którzy zostawili po sobie na tych terenach m.in. Łaźnie Rudas. Znajdują się one pod Górą Gellerta (na zdj. powyżej) i to one były celem nr 1 drugiego dnia naszego pobytu. Ale term w Budapeszcie jest kilka np. w starym neobarokowym hotelu. My wybrałyśmy akurat Rudas ze względu na najniższą cenę ;) Miałyśmy kupić tańszy, poranny bilet, ale okazało się, że przysługuje nam studencki, całodniowy w jeszcze lepszej ofercie, czyli mniej niż 30 zł (ach, jak dobrze być studentem ^^). Był to akurat wtorek, czyli wstęp jedynie dla kobiet. W środku do dyspozycji specjalne kabiny do przebrania (na zdj. poniżej), sale z leżakami do odpoczynku i najważniejsze - 5 baseników z leczniczą wodą o różnej temperaturze, a wszystko to pod piękną, zieloną kopułą z kolorowymi szkiełkami <3 W termach, jak to za dawnych czasów, można paradować nago, z czego część pań (w większości tych starszych - no bo co mają do ukrycia :P) z chęcią korzystała, ale też w specjalnych fartuszkach, które dostaje się przy wejściu (czyli praktycznie też nago ;)) lub oczywiście w strojach kąpielowych. Ogólnie polecam, mega ciekawe przeżycie ^^


W drodze do łaźni szukałyśmy ratunku dla mojej przyjaciółki, którą strasznie obtarły buty i ledwo mogła chodzić. Okazały się nimi chińskie, ocieplane podróby Crocs'ów :D Przechodziła w nich cały dzień i nawet nie przemokły. Także, jeśli będziecie mieć kiedyś podobny problem, wiecie czego szukać ;)

Po kąpieli zawsze człowiek zgłodnieje...także czas na Chimney Cake :)


Cynamonowe najlepsze! <3

W drodze do naszego mieszkania minęłyśmy piękny budynek Opery


Popołudnie spędziłyśmy w towarzystwie naszego hosta, którego miałyśmy okazję poznać dopiero drugiego dnia (bo pierwszego klucze do mieszkania dał nam jego kolega). Jest jedną z najsympatyczniejszych osób jakie w swoim życiu poznałam :) Okazało się, że pochodzi z Peru, a w Budapeszcie kończy studia i pracuje. Akurat robił obiad, coś w stylu gulaszu, którym nas poczęstował, otwierając do tego jeszcze specjalnie dla nas butelkę węgierskiego wina. Rozmawialiśmy po angielsku przez ponad 2 godziny dzieląc się anegdotami na temat naszych ojczyzn i odwiedzonych przez nas krajów. Ogólnie nocleg w Budapeszcie był moim pierwszym doświadczeniem z airbnb i nie spodziewałam się, że będzie aż tak udany. Szczerze polecam, bo prócz szybkiego znalezienia taniego miejsca do spania, można też trafić na świetnych gospodarzy, którzy sprawią, że w obcym miejscu poczujemy się jak w domu :)

Wieczorem wybrałyśmy się z przyjaciółką na nasz ostatni spacer po pięknym Budapeszcie. Idąc tym razem "pesztańskim" nabrzeżem co rusz trafiałyśmy na jakieś rzeźby.Znowu przekroczyłyśmy Dunaj Mostem Łańcuchowym i skierowałyśmy się do Baszty Rybackiej. Ośmielę się stwierdzić, że to "must see" w Budapeszcie. Piękna budowla, niczym wyjęta z bajki, pozwala nam też na zobaczenie panoramy miasta. Jak się potem dowiedziałyśmy, miałyśmy szczęście idąc tam wieczorem, bo wtedy wstęp jest darmowy.


Dziedziniec kryje cudowny neogotycki kościół św. MaciejaKolejne "must see" - podświetlany nocą Parlament - jeszcze piękniejszy niż za dnia <3

Chyba najdłuższy most jakim szłam, czyli Most Małgorzaty

Jeszcze jeden zapierający dech w piersiach budynek - dworzec kolejowy

Po dłuuuugim spacerze dotarłyśmy w końcu na Plac Bohaterów. Nogi nam odpadały, ale powiem krótko - było warto. Po bokach placu stoją 2 muzea, ale głównym punktem jest oczywiście pomnik zbudowany z okazji 1000-lecia istnienia Węgier. Na cokole znajduje się postać Archanioła Gabriela, reszta rzeźb to węgierscy bohaterowie narodowi.


To nie był koniec atrakcji - za placem znajdowało się lodowisko (gdybyśmy miały więcej sił, pewnie byśmy  z niego skorzystały...)...

...następne muzeum, wyglądające niczym nawiedzony zamek...

...cyrk..

...najpopularniejsze łaźnie w Budapeszcie - Szechenyi...

...i ZOO.

Resztę czasu spędzonego w Budapeszcie zajęło nam wracanie do mieszkania, ogarnięcie swoich rzeczy (i siebie :P) i dotarcie na przystanek, skąd już pojechałyśmy do Krakowa. Podsumowując pokrótce: Budapeszt bardzo mi się spodobał i jest kolejnym miastem, do którego muszę kiedyś wrócić - tylko w jakimś cieplejszym i słoneczniejszym miesiącu niż luty ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz