1. World Press Photo 15
Miejsce: Bunkier Sztuki
Czas trwania: 5 XI - 2 XII 2015
Na tę wystawę czekam co roku z niecierpliwością. Wyeksponowane fotografie, które zdobyły nagrody w konkursie fundacji WPP, to przegląd najważniejszych wydarzeń, problemów i zjawisk współczesnego świata, w tym również sportowych oraz przyrodniczych. W tegorocznej edycji nie zabrakło poruszających zdjęć z konfliktu na Ukrainie, katastrofy samolotu lecącego do Kuala Lumpur, wojny w strefie Gazy czy uchodźców. Były też m.in. prace ukazujące rzeczywistość w Chinach i te bardziej intymne, przedstawiające historię różnych osób i rodzin. Tę wystawę po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.
2. "Artyści z Krakowa. Generacja 1980 -1990"
Miejsce: MOCAK
Czas trwania: 16 X 2015 - 27 III 2016
Ta ekspozycja rozpoczyna serię prezentującą prace krakowskich artystów. Zaczęto od tych najmłodszych, skłonnych do eksperymentów i bardziej psychologicznej aniżeli politycznej czy społecznej tematyki, co doskonale widać w tworzonych przez nich dziełach. Przybierają one formę przede wszystkim obrazów, wykonanych różnymi technikami malarskimi, ale także zdjęć czy instalacji. Jeśli do tej pory nie potrafiliście oswoić się z sztuką współczesną, ta wystawa będzie dobrym początkiem.
3. Kolekcja MOCAK-u
Miejsce: MOCAK
Czas trwania: 20 IV 2015 - ?
Od kwietnia Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK udostępnia dla zwiedzających szóstą już odsłonę ekspozycji stałej, stworzoną z prac wybranych z niemal 4000 zbioru. Tym razem pokazano wiele rzeźb i instalacji, które podnoszą rzeczy codziennego użytku do rangi sztuki. Bardzo pomysłowa i oryginalna wystawa, częściowo niepokojąca, z pewnością niepozostawiająca widza obojętnego.
"I see, I see, I see" Kristof Kintera
"Oklahoma Sunshine" Tony Ousler
4. "Grafika francuska od impresjonizmu do art nouveau"
Miejsce: Kamienica Szołayskich
Czas trwania: 13 VI 2015 - 13 I 2016
Ekspozycja, która zachwyciła mnie najbardziej ze wszystkich tu opisanych. Nic dziwnego, gdyż jako miłośniczka zarówno Francji, jak i secesji, znalazłam tam wiele dzieł wpisujących się w mój artystyczny gust. Wystawa jest niezwykle obszerna - obejmuje ponad 300 dzieł z przełomu XIX i XX wieku znanych francuskich artystów, takich jak: Pierre Bonnard, Paul Gauguin, Auguste Renoire czy Edouart Manet. Pięknie wykonane grafiki ukazują m.in. życie towarzyskie oraz zakątki Paryża, scenki rodzajowe, krajobrazy.
"Divan Japonais" Henri de Toulouse - Lautrec
5. "Kolekcja Feliksa Jasieńskiego. Od Japonii do Europy. Rzeczy piękne i użyteczne"
Miejsce: Kamienica Szołayskich
Czas trwania: 13 VI 2015 - 3 VII 2016
Ta ekspozycja jest hołdem złożonym wybitnemu krakowskiemu mecenasowi i kolekcjonerowi sztuki, Feliksowi Jasieńskiemu. Prezentuje zebrane i ofiarowane Muzeum Narodowemu dzieła oraz przedmioty, w tym młodopolskie malarstwo, japońskie drzeworyty, orientalne tkaniny czy secesyjne meble. Również grafika francuska, o której pisałam w 4. punkcie, pochodzi ze zbiorów tego pana. Przepiękna kolekcja mówiąca wiele o niesamowitej artystycznej wrażliwości jej byłego właściciela.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz